Gdzie uzyskać poradę prawną?

rada

Znalazłeś się w trudnej sytuacji i nie wiesz, do kogo zwrócić się po pomoc prawną? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi. 

Polskie prawo bywa skomplikowane i nie każdy potrafi się w nim połapać. Na szczęście istnieją możliwości uzyskania pomocy porady prawnej, nawet darmowej. W Polsce osobami, które pomogą Ci chronić Twoich interesów, są: adwokaci, radcy prawni, notariusze oraz, w niepełnym zakresie, doradcy prawni. Jako poradę prawną traktuje się m. in. poradnictwo prawne, opracowywanie aktów prawnych, zastępstwo procesowe i obronę w sprawach karnych. 

Internet 

radaInternet to wspaniałe źródło informacji. Chociaż nie zachęcamy, byś korzystał tylko z internetowych informacji w przypadku spraw skomplikowanych, może być to dobry sposób, aby zdobyć podstawowe informacje i poznać historie osób, które borykały się z podobnymi problemami, co Ty. W sieci znajdziesz także strony, na których na Twoje zapytania odpowiedzą specjaliści. Na wielu portalach zamieszczono odpowiedzi na najbardziej typowe pytania – być może okaże się, że będzie tam także rozwiązanie Twojego problemu. 

Bezpłatna pomoc prawna 

radaCzy wiesz, że od 2016 roku, jeśli nie ukończyłeś 26 roku życia lub masz 65 lat i więcej, posiadasz ważną Kartę Dużej Rodziny, jesteś kombatantem, weteranem, osobą fizyczną, której w roku poprzedzającym przyznano świadczenie z pomocy społecznej lub jesteś zagrożony katastrofą naturalną, możesz korzystać z jednolitego systemu bezpłatnej pomocy prawnej funkcjonującego na terenie całej Polski? Taka porada obejmuje jednak tylko etap przedsądowy. Informacje o placówkach udzielających pomocy znajdziesz w internecie. 

Płatne porady 

Inną możliwością uzyskania porady prawnej jest wybranie się do radcy prawnego bądź adwokata i skonsultowanie swoich problemów po uiszczeniu stosownej opłaty. Koszt jednorazowej wizyty zależy od wielu czynników, np. od złożoności sprawy. Przygotuj się jednak na wydatek rzędu 100-300 PLN. Najlepiej, jeśli ktoś z Twoich znajomych może polecić Ci sprawdzonego specjalistę. Jeżeli nie ma takiej opcji, posiłkuj się opiniami w internecie oraz renomą osoby, do której masz zamiar się zwrócić o pomoc.