Czy powinieneś rozmawiać o warunkach zatrudnienia z kolegami z pracy?

zatrudnienia

Zdarzyło ci się, że miałeś wątpliwości dotyczące warunków zatrudnienia i chciałeś je z kimś przedyskutować? Ale czy należy rozmawiać o tym ze współpracownikami? 

Kto wie więcej o firmie, w której pracujesz niż inne osoby tam zatrudnione? Pewnie tylko szef. Współpracownicy wydają się oczywistymi kandydatami na rozmowę o warunkach zatrudnienia. Ale czy rzeczywiście? Jakie mogą być konsekwencje nadmiernej wylewności? 

Co na to Kodeks Pracy? 

zatrudnienia Wielu pracodawców wymaga podpisania dokumentów, które zobowiązują pracowników do utrzymania w tajemnicy wysokości wynagrodzenia. Warto jednak mieć świadomość, iż taki zapis nie wynika bezpośrednio z Kodeksu Pracy. Owszem, pracownik ma obowiązek stosować się do poleceń pracodawcy, jednak ma również prawo do równego traktowania, także pod względem pensji. Dyskusja na temat wynagrodzeń nie może zatem stanowić podstawy do zwolnienia pracownika. 

Drażliwe tematy 

zatrudnienia Nie da się ukryć, że rozmowy o pieniądzach traktowane są w Polsce jako tematy krępujące. Nie zawsze też przynoszą zamierzone efekty. Bądź ostrożny w wyborze osób, z którymi dzielisz się swoimi przemyśleniami na temat warunków pracy, szczególnie tymi negatywnymi. Jeśli okaże się, iż zaufałeś nie tej osobie, co trzeba, i Twoje skargi dojdą do uszu przełożonego, może spowodować to zmianę jego stosunku do Ciebie. W końcu nikt nie chce mieć w swojej ekipie kogoś, kto za plecami źle o nim mówi, prawda? 

Jak rozwiać wątpliwości? 

A co, jeśli coś spędza Ci sen z oczu i chciałbyś to wyjaśnić? Najlepiej porozmawiaj o tym albo bezpośrednio z przełożonym, albo z jego prawą ręką, np. kadrową. Możesz też poszukać porad w internecie bądź zapytać kogoś z rodziny. W rozmowach ze współpracownikami zawsze zachowaj pewną dozą ostrożności – staraj się, by Twoje opinie były wyważone i wypowiedziane takim tonem, aby nikt nie mógł obrócić ich przeciwko Tobie. No chyba, że należysz do grona szczęściarzy, którzy pracują w gronie osób grających fair-play.