Czy freelancerzy są bardziej zadowoleni niż tradycyjni pracownicy?

Oczekuje się, że od Freelancerów dojdzie do 43% siły roboczej do 2020 roku.

Nowa era

Oficjalnie weszliśmy w nową erę, w której tradycyjna praca od 9 do 5 nie jest już normą. Zamiast tego weszliśmy do „Gig Economy”.

Pytanie brzmi: „Czy freelancerów stać się szczęśliwszym niż tradycyjny pracownik?”

W Stanach Zjednoczonych jest nieco ponad 54 miliony freelancerów. Na całym świecie jest wielu właścicieli pojedynczych firm, których nawet nie ma w tej statystyce. Ta gigantyczna gospodarka składa się z niezależnych wykonawców, pracowników księżycowych, zróżnicowanych pracowników, pracowników tymczasowych i niezależnych właścicieli firm.

Choć często pomijana jako nowa „prawdziwa praca”, grupa ta stanowi obecnie 34% amerykańskiej siły roboczej. Oczekuje się, że do 2020 r. Liczba ta wzrośnie do 43%.

Istnieje wiele czynników, które spowodowały taki boom na rynku freelancerów. Przede wszystkim ogromna technologia, która pozwala na pracę zdalną i możliwości zarobienia większej ilości pieniędzy. Jednym z powodów, dla których solopreneurs wydają się szczęśliwsi niż tradycyjnych pracowników, jest to, że mogą w razie potrzeby uzyskać kluczowe „dodatkowe pieniądze”.

Wolność, wybór i elastyczność

Wolność, wybór i elastyczność

Niezależne badanie z 2015 r. Sponsorowane przez Unię Freelancerów i Upwork sprawiło, że wolność, wybór i elastyczność były często równoznaczne z szczęściem. Od tego czasu istnieją trzy inne badania, które potwierdzają fakt, że freelancerów rzeczywiście są szczęśliwsi niż tradycyjni pracownicy.

ReportLinker stwierdził, że freelancerów są bardziej optymistyczne i szczęśliwsi niż tradycyjni pracownicy. Okazało się, że 84% pracowników stwierdziło, że znalezienie prawdziwego celu pracy w gospodarce gigów jest słuszne.

Co zainspirowało ich do przyłączenia się do gospodarki gigowej? Najlepszą odpowiedzią było bycie własnym szefem, a następnie elastyczne godziny pracy. Wolni strzelcy czują, że otrzymują lepszą rekompensatę i osiągają lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Ukończono badanie zatytułowane „Praca niezależna: wybór, konieczność i ekonomia gigów”. Prace wykonał McKinsey Global Institute (MGI). Ta globalna firma stwierdziła, że ​​zdumiewające 97% kontrahentów zgłosiło, że są znacznie bardziej zadowoleni niż ich stali współpracownicy.

Wyniki raportu

Składający się z próbki zbiorników pracowników w USA i Europie, raport pokazuje, że:

 • W USA i UE jest około 162 milionów wykonawcó
 • Z tej liczby trzech na dziesięciu to kontrahenci, a czterech na dziesięciu to freelance, „zwykli zarabiający”.
 • W całej UE 68% niezależnych pracowników wybrało trasę niezależną.
 • W Wielkiej Brytanii 57% niezależnych pracowników to kobiety.
 • Kontraktorzy uważają autonomię i elastyczność za kluczowe korzyści w porównaniu z zatrudnieniem.

Zapytani o to, z czego byli zadowoleni, wykonawcy to zgłosili:

 • Możliwości rozwoju
 • Elastyczność
 • Przydzielone zadania
 • Otrzymano uznanie
 • Zdolność do wyrażania kreatywności
 • Poziom dochodów

Warunki te uwzględniają fakt, dlaczego niezależni pracownicy zgłaszali największą satysfakcję z pracy. W badaniu MGI „około 14 procent w tradycyjnych zawodach chciałoby zostać niezależnym głównym źródłem dochodów.

W badaniu wzięli również udział osoby, które obecnie nie pracują. Wszyscy ludzie razem twierdzą, że są „nieco prawdopodobne” lub „bardzo prawdopodobne”, aby realizować te aspiracje, aby stać się wolnym strzelcem.

Więcej ankiet

Więcej ankiet

W niedawnym sondażu przeprowadzonym przez Personal Group około 70% osób prowadzących działalność na własny rachunek stwierdziło, że są zadowolone z wykonywanej pracy. Tylko około 48% osób, które pracują dla kogoś, powiedziało, że są szczęśliwe.

Ponadto 82% wykonawców i freelancerów stwierdziło, że byli dumni ze swojej kariery. Zauważyli, że 63% aktywnie oczekuje na codzienną pracę.

Około 94% osób samozatrudnionych uważa, że ​​ich praca przynosi cenny wkład w świat. Ta ocena pokazuje, że freelancer ma poczucie celu, w porównaniu do 76% pracowników pełnoetatowych.

W przeciwieństwie do innych ankiet, w tej ankiecie zapytano także, co pracownicy poczują bardziej zmotywowani i bardziej zadowoleni ze swojej pracy. 35% tradycyjnych pracowników powiedziało, że potrzebują większego wsparcia i zachęty.

Wykonawcy i freelancerzy mają dostęp do forów internetowych i spotkań face-to-face, mogą więc z łatwością załatwić to wsparcie swoim rówieśnikom.

Jest oczywiste, że freelancerów są szczęśliwsi niż tradycyjnych pracowników, ale nadal istnieją problemy, które muszą pokonać. MGI uważa, że ​​”zatrudnienie dożywotnie w jednej firmie jest w dużej mierze reliktem przeszłości, co nakłada na osoby indywidualne obowiązek wyznaczania własnych ścieżek kariery, a wolny strzelec musi poszukiwać własnych możliwości biznesowych i kierować rozwojem własnych umiejętności”.

Freelancerów musi również zajmować się zmiennym dochodem. Mogą nie otrzymywać wynagrodzenia za część ciężkiej pracy i nie mają ochrony zatrudnienia. Właścicielowi jednoosobowej firmy brakuje korzyści i bezpieczeństwa, tak jak każdy, kto opiera swoje dochody na grach online, takich jak Sizzling Hot. Bycie wolnym strzelcem może być stresujące, jeśli nie jesteś na to przygotowany lub nie masz odpowiedniej mentalności.

Jako osoba samozatrudniona, jestem o wiele szczęśliwsza w radzeniu sobie z tymi wyzwaniami niż z grindowaniem od 9 do 5. A więc, moi koledzy freelancerzy – czy jesteście naprawdę szczęśliwsi niż twoi pełnoetatowi odpowiednicy? Jeśli tak, daj nam znać, dlaczego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *